I letos proběhl přímo na výstavišti Souboj 3D tiskáren, tedy klání týmů, které se pokoušejí v nelehkých podmínkách veřejných expozic vytisknout co nejpovedenější 3D model. Dopředu jej neznají, pro všechny je stejný a tradičně nepatří k nejjednodušším. Čtyřčlenná porota letos více přihlížela k jednotlivým technickým aspektům výtisků, protože celková kvalita – jistě k potěše uživatelů – rok od roku roste napříč celým startovním polem stolních 3D tiskáren, tedy od reprapových stavebnic až po zařízení mířící na profesionální návrháře.

Tento článek je převzatý z portálu 3D-tisk.cz

Souboj 3D tiskáren každoročně nabízí unikátní možnost širšího srovnání stolních zařízení z českého trhu. Pro soutěžící jde přitom o velmi nelehký úkol, musejí projevit nemalou odvahu i pohotovost. Svou váhu zde hraje jak šťastná ruka při volbě toho pravého nastavení pro konkrétní model (není prostor zkoušet a ladit), současně také dlouhodobé zkušenosti s danou 3D tiskárnou. Tisk probíhá ve veřejné expozici 3Dexpa, často za neutuchajících dotazů a přihlížení zvědavých návštěvníků i zákazníků.

Častou otázkou laiků je, nakolik Souboj 3D tiskáren může být absolutním měřítkem kvality samotných 3D tiskáren. Na tento cíl však klání neaspiruje z mnoha dobrých důvodů – třeba s ohledem na velmi omezený časový rámec soutěže (a z něj vyplývající volbu menších zadání), na tisk v provozních podmínkách, za kterých normálně neprobíhá, či fakt, že soutěžní zadání může prověřit vlastnosti spojené jen s určitým typem modelu. Pětihodinové klání nemůže odhalit třeba dlouhodobou spolehlivost, uživatelskou přívětivost zařízení, univerzálnost z pohledu správy, softwaru i materiálů, poměr možností ku ceně zařízení atd. I tak ale Souboj 3D tiskáren zůstává kláním ojedinělým a divácky velmi atraktivním, s možností srovnat přístup jednotlivých týmů a technologií k 3D tisku – na jednom místě a v jeden čas.

Soutěžním modelem byl PolyPearl Tower Torture Test (autor: Polymaker 3D; CC BY 3.0). Můžete si jej stáhnout z adresy www.thingiverse.com/thing:2064029 a sami vyzkoušet

Na soutěžním modelu každý z porotců hodnotil především kvalitu povrchů (podstavec, hladkost pláště kulovitých observatoří atd.), geometrickou věrnost (třeba u zaoblení a provedení spirál), přesahy a přemostění (viz spodní 45° trojnožka, jemné lemy stříšek kulovitých observatoří atd.), přesnost detailů (u okének a zejména stříšky a vlasových sloupků u „vstupu“ dole na modelu) nebo přesnost a jednolitost extruze (špička nad horní observatoří dala mnohým 3D tiskárnám nečekaně zabrat). Průměr z hodnocení všech čtyř porotců pak určil vítězné pořadí.

Členové poroty – Petr Bláha (hlavní pořadatel 3Dexpa), Josef Doleček (šéf výrobce materiálů Fillamentum), Hynek Štětina (loňský vítěz Souboje 3D tiskáren) a Tomáš Vít (autor tohoto textu) – hodnotili jednotlivé modely zcela bez znalosti, o kterou tiskárnu či tým jde. Každý model byl na podstavci označen pouze číslem a teprve po uzavření hodnocení a určení pořadí, těsně před vyhlášením, byla k číslům doplněna také odpovídající jména soutěžních týmů (uložená asistentkami po celou dobu zvlášť). Jména autorů nejlepších výtisků tak byla do poslední chvíle překvapením – jak pro porotu, tak pro soutěžící a diváky.

Vítanou posilou odborné poroty se letos stal Hynek Štětina, člen vítězného týmu loňského klání a respektovaný 3D tiskař

V kategorii FDM/FFF soutěžila zařízení do 4000 € (cca 106 tisíc korun bez DPH), výtisky nesměly být nijak dodatečně upravovány. V doplňkové kategorii SLA/DLP pak soutěžila zařízení bez cenového ohraničení, byl zde však limitujícím kratší časový rámec soutěže a model byl prováděn pouze v polovičním měřítku. Kdo se nejlíp popasoval s časovým tlakem a rychle zvolil optimální nastavení?

V nakonec sedmnáctičlenném soutěžním poli kategorie FDM/FFF (některé týmy soutěžily s více typy tiskáren, některé tisk neodevzdaly) pomyslné pódium překvapivě opanoval tým TriLAB Group s delta tiskárnami TriLAB Kossel (1. místo) a TriLAB DeltiX (3. místo), kterému letošní soutěžní model zjevně „sedl“. Druhé místo patřilo velmi dobře připravenému týmu Prusa Research s aktuálním modelem 3D tiskárny Original PRŮŠA i3 MK2S. Po úspěchu v loňském souboji si místo v první pětici i letos vybojovaly dva ostřílené týmy: NC Computers s tiskárnou Felix (tentokrát se starším modelem 3.1) a 3Dwiser s precizním dvoumateriálovým Ultimakerem 3.

V doplňkové, stereolitografické kategorii SLA/DLP pořadí odpovídalo cenám soutěžících zařízení. Vítězný ProJet 1200 týmu Elvira (ABC3D) obhájil vítězství z loňska, pouze však o pomyslný vlásek před týmem 3Dwiser s tiskárnou Formlabs Form 2. Třetí místo obsadila nadějná novinka L3Dwarf českých konstruktérů z FUTUR3D.

Novinkou letošního klání byly medaile pro vítěze tištěné technologií FFF z metalických tiskových strun. Drahé kovy jako je zlato a stříbro v nich samozřejmě soutěžní týmy nenajdou, ale mohou si jimi ozdobit své úspěšné tiskárny.

Vítězné modely, kompletní pořadí i komentář s kontextem k celé soutěži byly představeny publiku ještě stejný den v podvečer – tedy ve středu 10. května před slavnostním závěrem odborné konference, která přinesla množství zajímavých a informacemi nabitých přednášek

Všem soutěžícím, kteří zvládli odevzdat hodnotitelný výtisk v časovém rámci klání, gratulujeme. I letos byla technická úroveň většiny odevzdaných výtisků vysoká a potvrdila, že si nadšenci i profesionální uživatelé rozhodně mají z čeho vybírat, byť třeba každý v jiné cenové i technologické kategorii stolních zařízení. A to se ještě soutěžní kategorie FDM/FFF zastavila před hranicí dynamicky se rozvíjející oblasti produkčních 3D tiskáren (již v cenových řádech statisíců korun), které i na český trh přinesou dosud nebývalé možnosti. Ale o nich zase až příště, třeba na konferenci o profesionálním 3D tisku při letošním MSV v Brně.

Letošní soutěže se zúčastnily týmy těchto společností (abecedně): 3DWiser, Elvira (ABC3D), FUTUR3D, MCAE Systems, NC Computers, Promis, Prusa Research, RebeliX, Rebelove.org, Toner-online a TriLAB Group.

Tomáš Vít

KONTAKT

VYPLŇTE FORMULÁŘ NÍŽE A MY SE S VÁMI SPOJÍME V CO NEJKRATŠÍM TERMÍNU

Odesílání

©2019 3Dexpo

Přihlaste se pomocí svých přihlašovacích údajů

Zapomněli své údaje?

X