Paleček

🧊 Paleček 3D Arény vyvolal diskuzi. Tedy psali jste mi do zpráv a já tak pokračuji v příběhu našeho Palečka.

Autorem je Michal Trpák – umělec, vizionář, sochař a výtvarník z Českých Budějovic.

V roce 2018 se nad jindřichohradeckou Panenskou ulicí vznášelo 17 andělů, kteří rozdělili obyvatele přesně napůl. Jedněm se líbili, druzí byli pobouřeni nahotou andělů. Výstava Paralelní svět andělů představovala anděly, kteří jsou podobní lidem a žijí v paralelním světě.

Michala oslovila skupina PETMAT, která spolupracovala s jindřichohradeckým muzeem. Michal vytvořil voskové modely, které se následně převedly na 🧊#3D skeneru do elektronické podoby pro tisk.

Vznikly jednotlivé díly soch a začal maraton tisku. Vytvořila se webová aplikace, kde si mohli zájemci stahovat data a tiskli. Na tisku 17 andělů, jedním z nich je i Paleček, se podílela více než stovka lidí, z toho kolem osmdesáti dobrovolných 3D tiskařů.

Někteří andělé jsou v životní velikosti, jiní trošku menší. Celkem bylo vytištěno 690 dílů a celé to trvalo přes 8 500 hodin. Ale výsledek stál za to! Paleček se potom podíval i na 3Dexpo v roce 2019 a nakonec se ubytoval u nás v 3D Aréně, jako náš talisman.

Projekt měl ještě další rozměr, šlo o experimentální tisk z nově vyvinutého filamentu, který pochází z nasbíraných PET lahví v Česku. Projekt je zároveň výzvou k používání recyklovaných materiálů v #3Dtisk obecně a také experimentem hledajícím limity těchto materiálů.