PRŮŠA RESEARCH

Hala 6


PRŮŠA RESEARCH
Partyzánská 188/7a
170 00 Praha 7
E-mail: info@prusa3d.cz
Web: https://prusa3d.cz

Josef Průša představil letos svou novou tiskárnu Original Prusa MK4 a na 3D Expu tak nemůže chybět. Firma Prusa Research zde ale bude prezentovat i svou velkou tiskárnu Original Prusa XL, filamenty Prusament a mnoho dalšího.

Original Prusa MK4

Novou 3D tiskárnu jsme postavili na 32-bitové architektuře s bohatými možnostmi připojení a přidali jsme náš nový next-gen extruder (Nextruder), díky kterému umí MK4 vytvořit naprosto perfektně hladkou první vrstvu bez jakéhokoliv uživatelského zásahu (sbohem, Live Adjust Z!) a navíc je pekelně rychlá díky podpoře pro Input Shaper a Pressure Advance. Navíc jsme přidali nové bezpečnostní funkce a rozšířili tiskárnu o celou spoustu užitečných funkcí. Třeba o systém pro rychlou výměnu trysek. Nebo vzdálený management tiskárny včetně podpory pro webkamery. A to není zdaleka všechno 🙂

Díky preciznímu Load Cell senzoru zvládá MK4 dokonale hladkou a konzistentní první vrstvu, a to zcela automaticky bez jakéhokoliv zásahu uživatele. Na začátku tiskárna v mřížkovém vzoru poklepe tryskou na tiskovou plochu, aby změřila vzdálenost a nastavila potřebné doladění. Výsledkem je dokonalá první vrstva na jakémkoliv povrchu tiskového plátu, a to bez nutnosti manuálních zásahů.

Tryska je připevněna dvěma rychloupínacími šrouby na boku Nextruderu – našeho nového extruderu, který používá i Original Prusa XL. Díky nim je výměna trysek jednodušší než kdy předtím. MK4 používá speciální trysky s celokovovým vedením filamentu (už žádné PTFE trubičky), což zvyšuje celkovou spolehlivost tiskárny. K dispozici je i jednoduchý adaptér z Nextruderu na V6.

Naše nová 32-bitová základní deska xBuddy s STM32 procesorem má spoustu skvělých funkcí. Nabízí unikátní hardwarové bezpečnostní pojistky, komunikuje se čtyřmi termistory a má všechna důležitá rozhraní (Ethernet, Wi-Fi, podporuje USB-A flash disky). Deska byla kompletně navržena, vyrobena a otestována v naší firmě.

MK4 nabízí také přepracované, robustnější plastové díly a nové přesné 0.9° krokové motory (0.9°/krok; nízká induktance) na osách X a Y, které pomáhají zabránit drobným povrchovým vadám („Vertical Fine Artifacts“) na výtiscích. Osa Z má silnější, 10mm tyče. Díky všem těmto změnám výtisky vypadají lépe než kdykoliv předtím a i tisk z „problematických“ filamentů jako je Flex je teď mnohem snazší.

Displej MK4 podporuje náhledy G-code, QR kódy a další prvky, díky kterým je práce s tiskárnou o tolik jednodušší. Předělali jsme také většinu existujících menu a přidali na displej přizpůsobitelný panel. Přímo pod obrazovkou najdete barevné kontrolky, které signalizují momentální stav tiskárny. Vedle obrazovky je USB-A port pro standardní USB flash disky.

Tiskárna je k dispozici v sestavené verzi připravené k tisku nebo jako stavebnice, při jejímž stavění se naučíte spoustu věcí o principech 3D tisku.

Original Prusa XL

Original Prusa XL je velkoformátová CoreXY 3D tiskárna s rozměry tisku 360×360×360 mm. Tiskárnu lze rozšířit o volitelný tool changer (měnič nástrojů) s až pěti nezávislými hlavami. XL je vybavena automatickou kalibrací, takže je první vrstva vždy zcela perfektní. Díky řadě chytrých funkcí vám XL dovolí jednoduše tisknout obrovské předměty.

Original Prusa XL je vybavena zcela novým extruderem, kterému říkáme Nextruder. Je založen na precizní planetové převodovce, má snadno vyměnitelné trysky/hotend a pomocí load cell senzoru zvládá zcela automatickou kalibraci první vrstvy. Žádné ruční ladění, žádné nastavování Live Z. Naše XL vám bez ohledu na okolnosti připraví perfektní první vrstvu při každém tisku.

Kvalitu tisku dále vylepšuje modulární vyhřívaná podložka – namísto využití jedné velké vyhřívané podložky, které bývají náchylné k deformacím, tiskárna XL využívá soustavu menších, individuálně řízených segmentů. Při tisku menších objektů je možné aktivovat pouze potřebné části vyhřívané podložky, které se nacházejí přímo pod tisknutým objektem, což vede k výrazným úsporám energie. Stejně jako u ostatních tiskáren Original Prusa i s XL můžete využívat prověřené oboustranné tiskové pláty z pružinové oceli s různými typy povrchů, takže je údržba povrchu i snímání výtisků rychlé a snadné.

A možná to nejlepší nakonec: 3D tiskárnu Original Prusa XL lze jednoduše rozšířit až pěti nástrojovými hlavami pomocí volitelného tool changeru, který se automaticky kalibruje pomocí load cell senzoru – nejsou tedy potřeba žádné zdlouhavé kalibrační tisky! Náš interně vyvinutý kinematic coupler mechanismus zajišťuje miliony bezproblémových výměn. Díky využití několika tiskových hlav se otevírají nové možnosti pro vaši 3D tiskárnu: můžete snadno tisknout rozpustné podpěry, vyrábět předměty s až pěti barvami nebo jednoduše přepínat mezi zcela odlišnými materiály.